Kategorie

Jak prawidłowo wymierzyć parapet zewnętrzny?

ss

Parapety zewnętrzne są niezbędnym elementem każdego domu czy mieszkania z uwagi na to, że chronią znajdujący się bezpośrednio pod oknem mur przed zawilgoceniem i wynikającym z niego zasoleniem. Często pełnią one również funkcję dekoracyjną, jednak aby skutecznie wypełniały swoje zasadnicze zadanie, należy przed ich zamontowaniem pamiętać o odpowiednim dobraniu wymiarów parapetów dla wszystkich okien. Zwróćmy uwagę na fakt, że nawet w blokach mieszkalnych każda wnęka okienna najprawdopodobniej będzie się nieco różnić wymiarami od pozostałych (odchylenia najczęściej oscylują wokół kilku milimetrów, choć zdarzają się i większe), tak więc pomiarów należy dokonywać dla każdego okna oddzielnie.

Najprostszą metodą jest zmierzenie długości i głębokości samej wnęki okiennej. Następnie do długości dodajemy po 4 centymetry z każdej strony. Ten dodatkowy materiał posłuży do wpuszczenia boków parapetu w ściany, trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu jego zakończeń specjalnymi zaślepkami i zachowaniu pewnego luzu na obu końcach parapetu – luz powinien być tym większy, im dłuższy jest parapet. Następnie szczeliny wypełnia się elastycznym silikonem. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku materiałów najbardziej podatnych na rozszerzalność cieplną (blacha ocynkowana, aluminium, PCW) – dzięki jej zastosowaniu nie narażamy tynku czy parapetu na zniszczenia i odkształcenia spowodowane zmianami pod wpływem temperatury.

 

Jeśli natomiast chodzi o głębokość parapetu, trzeba do bazowego pomiaru dodać przynajmniej 4-5 centymetrów, ponieważ parapet zewnętrzny musi być zakończony tak zwanym kapinosem oraz wystawać odpowiednio daleko poza lico muru, aby spływająca z niego woda nie spadała bezpośrednio na ścianę. Tu ważna uwaga: jeśli zamierzamy montować parapet w bloku czy budynku, który nie został jeszcze ocieplony zewnętrzną warstwą izolacyjną, musimy koniecznie uwzględnić grubość przyszłej warstwy izolacyjnej i o tyle dalej wypuścić parapet poza mur. Dzięki temu w chwili, gdy izolacja zostanie już położona, nie będzie konieczności wymiany parapetu na odpowiednio głębszy, pasujący do nowej grubości ściany zewnętrznej.

Parapety Police Małgorzata Krutul, ul. Kościuszki 14/2 72-010 Police
realizacja: Studio Fabryka