Montaż parapetów zewnętrznych

Zamontowanie parapetu zewnętrznego tylko z pozoru jest czynnością łatwą i z reguły najlepiej jest powierzyć to odpowiedzialne zadanie wyspecjalizowanej firmie.

 Przede wszystkim trzeba pamiętać, że parapet zewnętrzny musi mieć tak zwany kapinos, czyli odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, aby krople wody spadały z parapetu, a nie podciekały pod niego. Ponadto parapet musi mieć spadek (chodzi o kąt nachylenia mierzony pomiędzy płaszczyzną muru a parapetem) w kierunku „od ściany” - absolutne minimum to pochyłość rzędu 5 stopni, jednak zaleca się zastosowanie co najmniej 10 stopni spadku, dzięki czemu woda opadowa będzie swobodnie spływać i nie pozostanie na parapecie. Trzecią istotną sprawą jest zwrócenie uwagi, aby montowany parapet nie przylegał bezpośrednio do konstrukcji okna i aby na łączeniu zastosować elastyczną spoinę (najlepiej sprawdzi się w tej roli silikon). Kolejna bardzo ważna rzecz to odpowiednie przygotowanie podłoża pod parapet – należy zadbać o to, by było ono wyrównane, stabilne i dokładnie oczyszczone.

 Wiele zależy od rodzaju materiału, z jakiego planujemy mieć parapet – najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • płytki parapetowe

  • kamień

  • blacha ocynkowana

  • aluminium

Płytki parapetowe to najczęściej klinkier albo gres, czyli materiały charakteryzujące się praktycznie zerową nasiąkliwością i wysoką trwałością. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór płytek szkliwionych, dzięki czemu parapet staje się niezwykle łatwy do wyczyszczenia, a ponadto jest bardziej odporny na zabrudzenia. Coraz częściej można w handlu spotkać płytki parapetowe z kapinosem, które są droższe, ale także bezpieczniejsze dla ściany i łatwiejsze do wykorzystania jako podstawa dla kwiatów z uwagi na możliwość zastosowania mniejszego spadku niż w przypadku płytek bez kapinosa. Płytki parapetowe najlepiej przyklejać elastyczną i mrozoodporną zaprawą klejową specjalnie do nich przeznaczoną (na przykład Sopro FF450), a fugi wypełniać także elastyczną i mrozoodporną zaprawą fugową (dobrze się sprawdza Sopro DF 10).

 Kamienne parapety są niezwykle trwałe i bardzo odporne na uszkodzenia. Najbardziej polecane do wykorzystania jako materiał na parapety zewnętrzne są granit, sjenit oraz bazalt. Do montażu takich parapetów konieczne jest zastosowanie elastycznych i mrozoodpornych zapraw klejowych, jak na przykład Sopro TR 414.

 W przypadku blachy ocynkowanej i aluminium warto zadbać o odpowiednie wytłumienie, bowiem padające krople deszczu mogą powodować spory hałas. Najprostszym sposobem jest wsunięcie pod taki parapet cienkiej warstwy pianki poliuretanowej, można również przykleić specjalne wkładki wytłumiające.