Montaż parapetów zewnętrznych

ss

Zamontowanie parapetu zewnętrznego tylko z pozoru jest czynnością łatwą i z reguły najlepiej jest powierzyć to odpowiedzialne zadanie wyspecjalizowanej firmie.

 Przede wszystkim trzeba pamiętać, że parapet zewnętrzny musi mieć tak zwany kapinos, czyli odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, aby krople wody spadały z parapetu, a nie podciekały pod niego. Ponadto parapet musi mieć spadek (chodzi o kąt nachylenia mierzony pomiędzy płaszczyzną muru a parapetem) w kierunku „od ściany” - absolutne minimum to pochyłość rzędu 5 stopni, jednak zaleca się zastosowanie co najmniej 10 stopni spadku, dzięki czemu woda opadowa będzie swobodnie spływać i nie pozostanie na parapecie. Trzecią istotną sprawą jest zwrócenie uwagi, aby montowany parapet nie przylegał bezpośrednio do konstrukcji okna i aby na łączeniu zastosować elastyczną spoinę (najlepiej sprawdzi się w tej roli silikon). Kolejna bardzo ważna rzecz to odpowiednie przygotowanie podłoża pod parapet – należy zadbać o to, by było ono wyrównane, stabilne i dokładnie oczyszczone.

 Wiele zależy od rodzaju materiału, z jakiego planujemy mieć parapet – najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • płytki parapetowe

  • kamień

  • blacha ocynkowana

  • aluminium

Płytki parapetowe to najczęściej klinkier albo gres, czyli materiały charakteryzujące się praktycznie zerową nasiąkliwością i wysoką trwałością. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór płytek szkliwionych, dzięki czemu parapet staje się niezwykle łatwy do wyczyszczenia, a ponadto jest bardziej odporny na zabrudzenia. Coraz częściej można w handlu spotkać płytki parapetowe z kapinosem, które są droższe, ale także bezpieczniejsze dla ściany i łatwiejsze do wykorzystania jako podstawa dla kwiatów z uwagi na możliwość zastosowania mniejszego spadku niż w przypadku płytek bez kapinosa. Płytki parapetowe najlepiej przyklejać elastyczną i mrozoodporną zaprawą klejową specjalnie do nich przeznaczoną (na przykład Sopro FF450), a fugi wypełniać także elastyczną i mrozoodporną zaprawą fugową (dobrze się sprawdza Sopro DF 10).

 Kamienne parapety są niezwykle trwałe i bardzo odporne na uszkodzenia. Najbardziej polecane do wykorzystania jako materiał na parapety zewnętrzne są granit, sjenit oraz bazalt. Do montażu takich parapetów konieczne jest zastosowanie elastycznych i mrozoodpornych zapraw klejowych, jak na przykład Sopro TR 414.

 W przypadku blachy ocynkowanej i aluminium warto zadbać o odpowiednie wytłumienie, bowiem padające krople deszczu mogą powodować spory hałas. Najprostszym sposobem jest wsunięcie pod taki parapet cienkiej warstwy pianki poliuretanowej, można również przykleić specjalne wkładki wytłumiające. 

Parapety Police Małgorzata Krutul, ul. Kościuszki 14/2 72-010 Police
realizacja: Studio Fabryka