Jakie parapety wewnętrzne wybrać?

Wewnętrzne parapety pełnią w naszych domach i mieszkaniach kilka bardzo istotnych funkcji. Po pierwsze są w zasadzie jedyną ochroną dla ścian podczas mycia okien, dlatego powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i zabrudzenia. Po drugie odpowiednio zamontowane parapety wewnętrzne, mają w obrębie danego pomieszczenia, ogromny wpływ na cyrkulację ogrzewanego powietrza. Po trzecie wreszcie, mogą być bardzo ważnym elementem dekoracyjnym lub funkcjonalnym, choć coraz częściej (zwłaszcza w nowych projektach wnętrz) pełnią obie te funkcje jednocześnie.

Najczęściej stosowanym materiałem na parapety wewnętrzne jest: drewno (naturalne, klejone), kamień naturalny, konglomerat, kompozyt oraz płyta wiórowa.

Niezależnie od naszego wyboru, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy dolną powierzchnią parapetu a górną powierzchnią grzejnika. Zapewni to właściwą cyrkulację powietrza. Aby parapet kierował ciepłe powietrze do wnętrza, odstęp musi wynosić co najmniej 10 centymetrów. Przy zastosowaniu grzejników konwektorowych, parapet nie może wystawać poza ścianę na więcej niż 2-3 centymetry. W przypadku parapetów drewnianych zaleca się drewno klejone, które ma dużą odporność na odkształcenia wskutek zmian wilgotności i temperatury powietrza. W przypadku parapetów dłuższych niż 1,5 mb zaleca się stosować materiał o grubości nie mniejszej niż 3-4 centymetry, aby uniknąć odkształceń. Dużą zaletą drewna jest łatwość obróbki, dzięki czemu parapety z tego materiału mogą mieć nawet bardzo wymyślne i nietypowe kształty.

Kamień naturalny to bardzo trwały i odporny materiał, który dzięki różnorodnej kolorystyce i strukturze doskonale sprawdza się jako element dekoracyjny. Na parapety wewnętrzne można zastosować marmur, charakteryzujący się bogatym wzornictwem a nie nadający się na parapety zewnętrzne. Brzegi parapetów kamiennych mogą być zaokrąglone.

Konglomeraty mają podobne właściwości mechaniczne, co kamień. Można je jednak zabarwić na pożądany kolor, dzięki czemu, wykonane z nich parapety nadadzą się w bardziej ekstrawaganckich aranżacjach pomieszczeń.

Kompozyty to stosunkowo nowe na rynku materiały, jednak z uwagi na swą uniwersalność i możliwość tworzenia z nich bez użycia jakichkolwiek spoin nawet bardzo dużych powierzchni o dowolnym kształcie zdobywają coraz większą popularność. Parapety kompozytowe również można niemal dowolnie barwić – dostępna na chwilę obecną paleta wynosi około 90 kolorów. Płyty wiórowe są popularnym rozwiązaniem ze względu na niską cenę. Występują w dwóch formach: jako płyty postformingowe (płyta wiórowa oklejona laminatem od góry i od dołu) oraz jako płyty HPL (płyta wiórowa spieczona z laminatami). Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dobrania laminatu imitującego niemal dowolny materiał lub zabarwionego na wybrany kolor. Jest to jednak najmniej trwały materiał na parapety wewnętrzne.

Możliwości jest wiele i tylko od nas samych zależy, na co się ostatecznie zdecydujemy. O tym, jakich materiałów powinniśmy użyć na parapety w poszczególnych pomieszczeniach, powinny decydować względy funkcjonalne (inne materiały zastosujemy w kuchni, inne w bibliotece czy sypialni) i estetyczne (parapety stanowią ważny element wystroju każdego wnętrza). Nie można jednak zapominać by dobrać materiały uniwersalnie i ponadczasowe.