Jakie parapety zewnętrzne wybrać?

Podstawową funkcją parapetu zewnętrznego jest ochrona znajdującego się bezpośrednio pod nim muru przed nasiąkaniem wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Oznacza to, że materiał na taki parapet musi spełniać kilka wymogów: musi być nienasiąkliwy, wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne (opady, zmiany temperatur, nasłonecznienie, itp.). Należy też pamiętać o odpowiednim dobraniu materiału do konstrukcji ściany oraz wyglądu elewacji budynku, ponieważ parapety zewnętrzne pełnią również funkcję dekoracyjną.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji do wyboru i jedynym ograniczeniem dla potencjalnego klienta jest koszt poszczególnych materiałów – rozpiętość cenowa jest duża i na pewno każdy jest w stanie dobrać coś dla siebie. Warto jednak mieć też na uwadze kilka istotnych czynników praktycznych, które mogą nam ułatwić dokonanie ostatecznego wyboru.

Trzeba pamiętać, że parapet zewnętrzny musi mieć spadek, aby woda opadowa mogła swobodnie z niego spłynąć. Uznaje się, że minimalny spadek wynosi 5 stopni, choć warto zrobić nieco większy (10 stopni to bardzo dobry pomysł). Nie będziemy wtedy mieć kłopotów z wodą zalegającą na parapecie. W zależności od zastosowanego materiału musimy również wziąć pod uwagę kapinos – parapety wyprofilowane mogą mieć nieco mniejszy spadek, w parapetach prostych, brak kapinosa wymusza większy spadek.

Poza funkcjonalnością zawsze powinniśmy mieć na uwadze także estetykę budynku. Zaleca się dobieranie parapetów nie tylko do koloru ścian czy okien, ale przede wszystkim do stylistyki całego budynku. Parapety ceramiczne są uniwersalnym eleganckim rozwiązaniem zarówno w stylowych kamienicach jak i murowanych domkach jednorodzinnych. Parapety kamienne polerowane nadają szlif nowoczesnym budynkom, podkreślając jego charakter.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze materiały dostępne obecnie w sprzedaży, to są to: kamień naturalny, płytki ceramiczne, konglomeraty, blacha ocynkowana, aluminium i PVC. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, o których dobrze jest pamiętać dokonując zakupów.

Naturalny kamień to najtrwalszy materiał na parapet zewnętrzny, ale jego największą wadą jest waga – takie parapety są niezwykle ciężkie i dlatego można je montować tylko na niektórych ścianach. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań konstrukcyjnych, to dobrym wyborem są kamienie twarde w rodzaju granitu.

Konglomeraty dzielą właściwości z parapetami kamiennymi, choć są odrobinę lżejsze i zdecydowanie łatwiej uzyskać pożądane parametry – grubość, kształt i kolor. To dobra alternatywa dla parapetów kamiennych.

Płytki ceramiczne charakteryzują się ponadczasową estetyką oraz trwałością. Ceramiczne płytki parapetowe są w zasadzie nienasiąkliwe. Ze względu na funkcjonalność najlepiej wybierać płytki od razu zaopatrzone w kapinos, dzięki któremu woda opadowa swobodnie spływa z powierzchni całego parapetu. Dobrym rozwiązaniem są płytki powleczone szkliwem – bardzo łatwo się je czyści.

Powyższa lista nie wyczerpuje całości tematu, daje jednak przydatne wskazówki dotyczące tego, czym się kierować wybierając materiał na parapet zewnętrzny. Pamiętajmy też, że ostateczna decyzja zawsze należy do nas i to naszym gustom oraz potrzebom mają wybrane parapety odpowiadać.